ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР по ОЛЕКСАНДРІВСЬКОМУ РАЙОНУ м. ЗАПОРІЖЖЯ
Головним завданням сьогодення є створення безбар’єрного освітнього середовища для дітей з особливими освітніми потребами. За наказом ЦВО Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради № 199 р. від 25.10.2024 протягом листопада-грудня, в Олександрівському районі організовано проведення фестивалю «Інклюзія на дотик» . Мета фестивалю – застосування інноваційних засобів корекції для підвищення якості надання корекційно - розвиткових послуг дітям з особливими потребами та створення і використання реабілітаційного та інтерактивного інвентарю. Кожен навчальний заклад може продемонструвати творчі можливості за номінаціями: «Раннє втручання: дидактичні ігри на розвиток дрібної моторики», «Розмовляйко: дидактичні ігри на розвиток мовлення» «Масажний килимок», «Інноваційне обладнання» та «Арт – терапія для дітей з ООП»: парціальні програми з методичними рекомендаціями, авторські роботи тощо.
Вперед до Перемог! Бажаємо всім успіху!
15 лютого 2024 року керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району провела чергову онлайн-зустріч працівників ІРЦ зі спільнотою фахівців інклюзивної освіти під керівництвом заступника директора ЗГ№ 1 Іриною КОКАРЄВОЮ. Були розглянути питання «Індивідуалізації та диференціації освітнього процесу дітей з ООП».
Акценти про «Освітні труднощі, рівні підтримки та надання корекційно-розвиткових послуг» представила Тетяна ОЧЕРЕТНЮК, директор ІРЦ;
практичні аспекти «Особливості роботи з дітьми з ООП» представила та поділилася досвідом Вікторія ПОНОМАРЕНКО фахівець (консультант);
Міський проєкт "Інклюзивний простір м.Запоріжжя
VІ модуль програми «Ефективна взаємодія педагога зі спеціалістами та батьками дитини з особливими освітніми потребами»
Курс «Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти»
«Вдосконалення висновків про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дітей з ООП: компетенції, потреби та рекомендації"
Фахівці (консультанти) ІРЦ по Олександрівському району в ході практикуму «Вдосконалення висновків про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дітей з ООП: компетенції, потреби та рекомендації"
обговорили:
актуальність нормативно-правової бази;
освітні потреби за результатами обстежень;
ресурсне забезпечення (корекційні програми, засоби та методи);
допоміжні та альтернативні засоби;
адаптацію та модифікацію освітнього середовища;
визначили:
покрокову інструкцію для батьків дітей з ООП для проходження комплексної психолого-педагогічної оцінки дистанційно;
алгоритм проведення фахівцями (консультантами) комплексної психолого-педагогічної оцінки дистанційно.
Весняна сесія асистентів вчителів Олександрівського району насичена професійним, змістовним контентом :
Емоційне розвантаження учнів та в чому його мета.
Роль асистента в регулюванні освітнього процесу.
Курс «Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти»
Майстер-клас "Zoom - робота в сесійних залах" від #ШКОЛИ_МЕДІЙНОГО_ПРОФІ.
Калейдоскоп успішних практик https://padlet.com/dreamygirl991/padlet-jr0ok9dcxum1tom8
Вдячна Марині ЯКИМЕНКО, керівнику РМО, Валерії ОСТАПЕНКО, тренерці "Школи медійного профі"
Співпраця надихає, мотивую, заряджає.
28 - 29 березня
Майстер - клас
ЛОГОПЕДИЧНА СУПЕРВІЗІЯ
9 грудня 2022 «КОРЕКЦІЙНО –-РОЗВИВАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ ОНЛАЙН»
Так 9 грудня 2022 учасники
(вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди закладів освіти Олександрівського району) під час івенту «КОРЕКЦІЙНО –-РОЗВИВАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ ОНЛАЙН» актуалізували переваги та недоліки проведення корекційно-розвиткових занять в режимі відеоконференції з дітьми,
Спікер Інна ДАНІЛЬЧЕНКОВА, вчитель-логопед закладу дошкільної освіти №81, розповіла про таке:
хто такий «онлайн логопед»;
про структуру онлайн заняття та «підводні камені» його проведення;
розкрила специфіку роботи з батьками.
А також надала рекомендації: як підготувати себе за «5 хвилин до заняття», поділилась професійними лайфхаками та продемонструвала матеріал з власних онлайн занять.
А головне – як захопити дитину та самому захоплюватись тим, що робиш?!».
Продуктивно, надихаюче та цікаво! Дякуємо Інні за те, що поділилася досвідом, і всім Вам, що були з нами!
Модератор заходу Світлана СОКОЛЕНКО, фахівець (консультант) ІРЦ
Презентація
https://drive.google.com/file/d/1fWbgS-gVi83dCQH69gnH0K-XzkkO1ffy/view
Відкритий логопедичний кабінет
10.11.2022
Нетворкінг
З метою методичної підтримки вчителів-логопедів, корекційних педагогів, які надають корекційно-розвиткові послуги в групах компенсуючого типу та забезпечують здобуття дошкільної освіти дітям з особливими освітніми потребами за освітнім напрямом «мовлення дитини» БКДО, подолання психолого-емоційних труднощів в період адаптації до нових умов організації професійної діяльності, фахівцями ІРЦ був проведений позитивний нетворкінг «Відкритий логопедичний кабінет».
«ОРГАНІЗАЦІЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ З ДІТЬМИ З ОПП В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ»
22 серпня 2022: професійна фасилітація «Освітні труднощі та рівні підтримки дітей з ОПП»
#організація_інклюзивного_навчання
#професійний_розвиток_фахівців
Комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини є кінцевим результатом процесу оцінювання, що орієнтує фахівців ІРЦ на визначення оптимального освітнього маршруту для кожної дитини з особливими освітніми потребами, особливо за оновленою нормативно-правовою базою та специфікою вивчення освітніх труднощів (категорій) осіб з особливими освітніми проблемами та рівнів їх підтримки в освітньому процесі закладу освіти. Метою заходу є підвищення кваліфікації фахівців з даної тематики,
отримання нової інформації для саморозвитку.
В складні, тривожні часи тримати баланс важливо всім! Фахівці центру розуміють важливість для педагогів закладів освіти бути готовими, спроможними повноцінно надавати освітні, інформаційні, консультативні послуги сім'ям, які виховують дітей з ОПП.
До заходу приєдналися 47 педагогів.
Керівник (директор) Тетяна ОЧЕРЕТНЮК ознайомила учасників з моделлю діяльності ІРЦ в умовах воєнного стану.
Фахівцями центру у форматі стриму прокоментовані питання, актуалізовані учасниками у ході реєстрації:
як системно організувати дистанційне навчання дітей з ООП у форматі "педагог_батьки_дитина" фахівець (консультант) Світлана СОКОЛЕНКО;
як допомогти дитині з ознаками психологічної травми, фахівець (консультант)
Вікторія ПОНОМАРЕНКО;
-
як укладати модифіковану та адаптовану навчальну програму та розробляти критерії оцінювання для дітей з ООП в 5-му класі фахівець (консультант) Тетяна ШВЕДУН;
мониторинговий супровід рівня навичок та досягнень дошкільника з ООП фахівець (консультант) Світлана АРАПОВА;
перспективи професійного розвитку, надання методичного супроводу фахівцями центру;
-
Продовжуємомайстер-класів, вебінарів, практикумів! Стежте за нашими повідомленнями та запрошеннями!
❤️ Сподіваємося на плідну співпрацю!!!
💙💛 Україна понад усе!
29 вересня 2022 року проведено педагогічний
стрим для
професійної спільноти педагогів дошкільної, загальної середньої освіти
19 січня 2022 року. РМЦ дошкільної освіти. Фахове спілкування з керівниками та вихователями-методистами закладів дошкільної освіти Олександрівського району.
На порядку денному:
Нормативно-правове забезпечення інклюзивної освіти в Україні, спікер Дарія СЛОНСЬКА, вихователь-методист ЗДО №182;
Формування інклюзивного, безпечного, розвивального, мотивуючого освітнього простору в ЗДО (за критеріями ВСЯО), спікери Олена ЛЯПІНА, директор, Інна ПОЛІКАРПОВА, вихователь-методист ЗДО №130;
Визначення категорії (типології) освітніх труднощів у осіб з особливими освітніми потребами та рівнів підтримки за вимогами щодо організації інклюзивного навчання відповідно до Постанови КМУ від 10.04. 2019, директорка ІРЦ Тетяна ОЧЕРЕТНЮК.
17.01.2022 року,
в ЗГ № 3 відбулося засідання Команди психолого-педагогічного супроводу, яка розглянуло питания щодо встановлення рівнів підтримки та категоріі освітніх труднощів дітям , які з ООП та навчаються в інклюзивних класах.
Початок тижня відзначився черговим засіданням команди психолого- педагогічного супроводу в ЗГ № 3. Нагадаю що це одна з перших шкіл міста звідки почалась інклюзія в школі. Наш Олександрівський район стояв в авангарді інклюзивного навчання. Засідання пройшло за участі керівника Очеретнюк Тетяни та фахівця - консультанта ІРЦ Пономаренко Вікторії.
13.01.2022 року, в ЗГ № 1 відбулося засідання Команди психолого-педагогічного супроводу, яка розглянуло питания щодо встановлення рівнів підтримки та категоріі освітніх труднощів дітям , які з ООП та навчаються в інклюзивних класах.
В Олександрівському районі Інклюзивно-ресурсний центр за участі директора та фахівців Інклюзивно-ресурсного центру Олександрівського району провів черговий захід Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України 957 від 15.09.2021 року, для забезпечення рівного доступу до якісної освіти у закладах загальної середньої освіти з початку 2022 року. Проводиться активна робота по впровадженню рівнів підтримки відповідно до індивідуальних потреб та можливостей учнів з особливими освітніми потребами. Вказані дії спрямовані на:
-надання освітніх послуг з урахуванням індивідуальних потреб дитини;
-на командне визначення освітньої троєкторії;
-на тісну взаємодію з фахівцями ІРЦ;
-на оцінку реальних потреб дитини під час навчального процесу.
13 січня 2022 року в рамках щомісячних онлайн-зустріч із фахівцями ІРЦ відбулась зустріч
(Керівник) директор ІРЦ Очеретнюк Т.Л. та представники закладів дошкільної освіти та загальної середньої освіти по Олександрівському району. Обговорення стосувалось актуального питання рівнів підтримки та категорій освітніх труднощів.До зустрічі долучилися педпрацівники та адміністрація закладів освіти . Залучених було 33 представника закладів освіти. Після зустрічі надано було корисний матеріал для самостійного вивчення та користування в роботі та було запропоновано подивитися вебінари, стосовно складання індивідуальних програм розвитку та визначення рівнів підтримки.
10 січня відбулось сумісне засідання команди психолого-педагогічного супроводу разом с фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району
Очеретнюк Т.Л та Шведун Т.А. на базі ЗЗСО 76. Засідання пройшло дуже продуктивно розглянуті питання щодо визначення рівнів підтримки осіб з ООП, категорій освітніх потреб відповідно до виконання Постанови КМУ 769 від 05.01.2022 року. Протокольно оформлено засідання КППС.
16.12. 2021
Онлайн зустріч з Вікторією Апухтіною
ІРЦ по Олександрівському району м. Запоріжжя розпочав серію онлайн-зустрічей! Перша зустріч була присвячена темі "Діагностика дітей з ООП", яку провела фахівець (консультант) ІРЦ Вікторія Апухтіна. Приєднались 38 педагогів Олександрівського району, інші бажаючі отримають запис
Онлайн - зустрічі фахівців ІРЦ з педагогами Олександрівського району
Сплановані Онлайн зустрічі з питань ( за запитом педагогів району:
-
Механізм використання індивідуальної програми розвитку для дитини
з особливими освітніми потребами:
-
використання модифікацій та адаптацій,
-
врахування сильних сторін дитини,
-
заповнення бланку індивідуальної програми розвитку,
-
залучення фахівців,
-
і ще багато запитань, які виникають у педагогів закладів освіти.
Як створити й підтримувати інклюзивне освітнє середовище?
-
Які інструменти, методи та підходи допоможуть учителям успішно навчати багатоманітні класи?
-
Як ефективно будувати взаємодію з колегами та батьками?
-
Як планувати урок в умовах інклюзивного навчання, щоб усі учні досягали навчальних результатів?
-
* Сплановано для обговорення ряд питань з діяльності команди психолого – педагогічного супроводу тощо
-
* Сплановано для обговорення ряд питань з діяльності команди психолого – педагогічного супроводу тощо
Графік зустрічей сформований та оприлюднений на сайті ІРЦ по Олександрівського району м. Запоріжжя
https://ircalexandrovskiy0.wixsite.com/website
та в групі Facebook https://www.facebook.com/irc.alexandrovskiy
План – графік Онлайн зустрічей додається
15.12.2021
Нарада з директорами закладів освіти
15 грудня у приміщенні Запорізької гімназії №1 імені Т.Г. Шевченка головним спеціалістом територіального відділу освіти та директором інклюзивно-ресурсного центру Олександрівського району було проведено семінар-нараду для директорів освітніх закладів та осіб, що відповідають за роботу з дітьми з особливими освітніми потребами.
Адже з 1 січня 2022 року освітяни працюватимуть за новим Порядком створення інклюзивних класів і груп.
Розлянуті питання про порядок визначення рівнів підтримки навчання дітей з особливими освітніми потребами, проведення позачергового засідання команд супроводу та включення до складу команди супроводу фахівців (консультантів) Інклюзивно-ресурсних центрів.
ПРОФЕСІЙНИЙ РОЗВИТОК ПЕДАГОГІВ КОРЕКЦІЙНОЇ ОСВІТИ
02.12.2021 ВЕБІНАР Віртуальна спільнота дефектологів закладів дошкільної освіти Олександрівського району
Основною метою віртуальної навчальної спільноти є підвищення рівня знань учасників в рамках формальної/неформальної освіти, в тому числі підвищення професійної кваліфікації. Члени спільноти виявили бажання обмінюються між собою ресурсами, досвідом, проблемами та їх вирішеннями, інструментами, методиками, брати участь у заходах: навчальних, презентаційних тощо, а також сприятиме подоланню почуття самотності, ізольованості, відчуття приналежності до колективу, надання емоційної, психологічної підтримки один одному.
Фахівець ( логопед) ІРЦ Арапова Світлана Василівна доповіла про зміни у Положенні про ІРЦ, про зміни у написанні висновків про КО дитини, про рівні підтримки, які визначають фахівці ІРЦ під час проходження КО.
03.12.2021 року
На базі ІРЦ Олександрівського району 03.12.2021 року закінчилися онлайн-зустрічі директора ІРЦ Очеретнюк Т.Л. зі студентами-логопедами, які проходять дистанційну практику на базі ІРЦ. Студенти приємно здивували своїми теоретичними знаннями та підготували відео-логопедичних занять для обговорення. Зустрічі пройшли із зацікавленістю до професійного саморозвитку. Розглянуто було актуальне питання щодо дистанційній роботи вчителя- логопеда. Студенти розширили своє уявлення про використання різноманітних методів та прийомів в логопедичній практиці та роботі в он-лайн режимі. Бажаємо Успіхів у подальшому професійному розвитку та чекаємо студентів поповнити ряди наших педагогів .
Студенти розширили своє уявлення про використання різноманітних методів та прийомів в логопедичній практиці та роботі в он-лайн режимі.
«Функціонування логопедичного пункту в умовах дистанційної освіти»
11.11.2021
методичне об’еднання вчителів-логопедів логопедичного пункту
Засідання включало в себе теоретичну і практичну. Теоретична частина була присвячена актуальній темі «Функціонування логопедичного пункту в умовах дистанційної освіти». Були визначені сучасні аспекти логопедичної роботи в корекції ЗНМ у молодших школярів. Важливим для обговорення стало питання про використання компенсаторно-нейтралізуючих технологій у роботі з дітьми, що мають особливі освітні потреби.
В межах практичної частини проведено майстер-клас «Розвиваючі ігри та вправи з дітьми, що мають особливі освітні потреби». Наприкінці зустрічі розглянули важливі питання для вчителів-логопедів зібрані зі сторінок сучасної дефектолог
Виробнича практика здобувачів спеціальності «Спеціальна освіта» освітньо-професійної програми «Логопедія».
18.11.2021
заняття з теми "Організація логопедичної корекції з дітьми з ДЦП та немовленнєвими дітьми".
Продовжуються онлайн-зустрічі директора ІРЦ Очеретнюк Т.Л. зі студентами-логопедами, які проходять дистанційну практику на базі закладу проведено заняття з теми "Організація логопедичної корекції з дітьми з ДЦП та немовленнєвими дітьми". Обговорення зі студентами відео логопедичних занять створило зацікавленість до професійного саморозвитку, розширило уявлення про використання різноманітних методів та прийомів в логопедичній практиці. Майбутні логопеди продемонстрували знання та навички з підготовки логопедичних занять гідні для випускників бакалаврського рівня освіти.
Майбутні логопеди продемонстрували знання та навички з підготовки логопедичних занять гідні для випускників бакалаврського рівня освіти.
З 08.11.2021
онлайн-зустріч зі студентами з теми «Методичні вимоги щодо організації логопедичних занять з дітьми з комбінованими порушеннями».
Базою практики в умовах організації дистанційної практики виступив Інклюзивно-ресурсний центр по Олександрівському району міста Запоріжжя. Керівник (директор) закладу Очеретнюк Тетяна Леонідівна провела онлайн-зустріч зі студентами з теми «Методичні вимоги щодо організації логопедичних занять з дітьми з комбінованими порушеннями».
Студенти переглядали відео-матеріали запису логопедичного заняття, з метою аналізу структури, добору методів, організації освітнього середовища.
Дана подія розпочала цикл онлайн-зустрічей зі студентами-логопедами щодо ознайомлення їх із практичним досвідом фахівців Інклюзиво-ресурсого центру.
Тетяна Леонідівна відмітила достатній рівень професійного мислення здобувачів та окреслила напрямки подальшої взаємодії із кафедрою соціальної педагогіки та спеціальної освіти
Психологічна підтримка батьків, залучення батьків до навчально-виховного процесу, участь у розробці навчальних планів своїх дітей:
19.10.2021 для асистентів учителів, які працюють в інклюзивних класах за участю практичного психолога, дефектолога ІРЦ
Фахівці ІРЦ особливу увагу звернули на те, що уся робота асистентів учителя інклюзивних класів підпорядкована головній меті – допомогти учителям найбільш ефективно використати свої знання у роботі з дітьми з особливими потребами.
Розглянуті питання :
1. Налагодження партнерських стосунків з батьками та створення психологічного комфорту для кожного члена сім’ї: *подолання стереотипів у роботі з сім'ями, які мають дітей з обмеженими можливостями через врахування культурних традицій, інтересів сім'ї; *підвищення психолого-педагогічної культури батьків;
*пояснення батькам специфіки психічного розвитку дитини і тих обмежень, які накладаються на процес навчання й виховання; *зміст індивідуального підходу, якого потребує дитина та прийоми його реалізації.
Відпрацювали питання:
- напрями роботи з дітьми з особливими освітніми потребами;
- напрями розвитку комунікації та мовлення у дітей з особливими освітніми потребами;
- вправи на розвиток комунікативної активності;
- вправи на розвиток мовленнєвої активності;
- вправи на розвиток ініціативності
«Співпраця ІРЦ із закладами освіти»
18.10.2021
За участю фахівців ІРЦ
Останнім часом суспільство, держава та громадяни звертають особливу увагу на надання рівного доступу до освіти кожному учневі для повної реалізації його здібностей та здобуття якісних знань. Законом України «Про освіту» закріплені гарантії навчання осіб із особливими освітніми потребами на рівні з іншими учнями в інклюзивному освітньому середовищі. Тож який саме алгоритм взаємодії закладу освіти та ІРЦ є найбільш дієвим і корисним для педагогів? Саме про це й відбулося спілкування на вебінарі!
Очікувані результати
Учасники вебінару:
* поглиблять знання щодо основних положень чинного законодавства у сфері інклюзивної освіти,
* розглянуть роль фахівців ІРЦ у команді психолого-педагогічного супроводу осіб із ООП,
*значення, принципи та основні завдання командного підходу в роботі з учнями з особливими освітніми потребами.
2. Робота з учнівським колективом, в якому перебуває дитина з особливими освітніми потребами щодо формування толерантного ставлення та позитивних установок щодо взаємодії з цими учнями: *формування в учасників педагогічного процесу позитивних установок щодо взаємодії з такою дитиною; *пояснення педагогам специфіки психічного розвитку дитини і тих обмежень, які накладаються на процес навчання й виховання;
*розкриття конкретного змісту індивідуального підходу, якого потребує дитина та прийомів його реалізації.
«Актуальні питання щодо змін до постанов Кабінету Міністрів України щодо організації надання послуг особам з особливими освітніми потребами на 2021-2022 навчальний рік»:
13.09.2021
Нарада з керівниками ЗДО та ЗЗСО
16.09.2021 нарада з педагогами спеціальних та інклюзивних класів;
21.09.2021 нарада з практичними психологами, які працюють в інклюзивному просторі
Директором ІРЦ Тетяною Очеретнюк висвітлені питання:
Щодо змісту освітньої діяльності -
Основним документом, що забезпечує досягнення учнями визначених відповідним державними стандартами результатів навчання є освітня програма закладу загальної середньої освіти.
У спеціальних закладах освіти (спеціальних школах, навчально-реабілітаційних центрах (далі - НРЦ) з 1 вересня 2018 року запроваджено поетапне введення в дію нових освітніх програм, розроблених відповідно до Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87.
-
Щодо формування мережі спеціальних закладів
-
Наголошено на дотриманні виважених підходів та врахуванні інтересів кожної дитини з особливими освітніми потребами під час прийняття рішень щодо реорганізації/ліквідації спеціальних закладів освіти, необхідності вивчення потреб кожної дитини з особливими освітніми потребами, наявності соціальних, медичних та реабілітаційних послуг для таких дітей на рівні громади, використання кадрових, фінансових та матеріальних ресурсів спеціальних закладів освіти.
-
Щодо діяльності інклюзивно-ресурсних центрів
-
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2021 № 765 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами» внесено зміни до Положення про інклюзивно-ресурсний центр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 р. № 545, та інших нормативно-правових актів.
-
Щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіт
Результати заходу висвітлені на сайті ІРЦ, в фейсбуці.
Розроблені методичні рекомендації для спеціалістів району
6.В організації інклюзивного навчання важливою є співпраця всіх учасників освітнього процесу, а також чіткий розподіл ролей і обов'язків, зокрема між вчителем та асистентом вчителя. Провідну роль в організації освітнього процесу під час уроку відіграє вчитель, асистент учителя перебуває в партнерстві з усіма педагогічними працівниками та забезпечує єдність вимог до виконання освітньої програми та забезпечення реалізації індивідуальної програми розвитку учня з особливими освітніми потребами. Його робота може будуватися на принципі спільного викладання, при якому формується розподіл обов'язків між педагогами, що працюють в класі, зі спільним плануванням та організацією роботи, яка не виключає з процесу ні вчителя, ні асистента вчителя, надаючи можливість використовувати сильні сторони один одного.
-
Проведення корекційно-розвиткових занять
-
Корекційно-розвиткова робота у 2021/2022 навчальному році має розпочатися з аналізу динаміки розвитку дитини, вивчення сильних сторін та позитивних змін, що є основою розроблення плану корекційно-розвиткової роботи як складової індивідуальної програми розвитку учня з особливими освітніми потребами